Terapia z dziećmi odroczonymi

Od ponad roku pracuję z dziećmi z wadami słuchu metodą symultaniczno – sekwencyjną. W tym roku chciałabym wprowadzić ją do grupowej terapii z dziećmi odroczonymi.Moje pytanie dotyczy tego kiedy wprowadzać pisanie liter? Jest to nieodłączny etap przygotowania dzieci do podjęcia obowiązku szkolnego, ale nie bardzo wiem jak go połączyć z czytaniem sylabami.Czy dzieci powinny odwzorowywać poszczególne litery w izolacji czy w sylabach?
Będę bardzo wdzięczna za szybką odpowiedź.
Pozdrawiam.
Anag

Porady logopedy:

Jeśli zaczynamy uczyć czytania dzieci małe (ok. 3-go roku życia) zdecydowanie świadomie rezygnujemy z nauki pisania, zgodnie z zasadą, że czytanie jest prymarne, a pisanie sekundarne. Jeśli jednak uczy Pani czytać tą metodą dzieci odroczone, nie ma już na to czasu. Dzieci powinny więc równocześnie pisać – tylko to, co już potrafią przeczytać. W żadnym wypadku nie stosujemy nazw liter, a więc dzieci piszą samogłoski, sylaby, wyrazy. Na analizę fonemową (głoskową) i literową przyjdzie czas po nauce czytania, może być to już w szkole. Jeśli podczas pisania będzie Pani wprowadzała nazwy liter, zaburzy to założenia metody.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!
dr Marta Korendo

——————————————————————————————————————————————————————–

Witam!
Serdecznie dziękuję za odpowiedź dotyczącą terapii dzieci odroczonych. Mam jednak jeszcze jedną wątpliwość. Pisała Pani, że dzieci powinny pisać to co potrafią czytać. Czy w takim razie powinny pisać literami drukowanymi? Jest to bardzo istotne bo przecież A drukowane duże a „a” pisane wygląda zupełnie inaczej.
Będę wdzięczna za szybką odpowiedź.
Pozdrawiam.
Anag

Porady logopedy:

Uważam, że w tej specyficznej sytuacji, dzieci mogą pisać „pisanymi literami”. W normalnym trybie zaczynają pisać drukiem płynnie przechodząc następnie do liter pisanych. Dzięki umiejętności kategoryzacji i myślenia przez analogię, robią to sprawnie i bez problemów. W przypadku dzieci odroczonych dochodzi czynnik krótkiego czasu. Gdyby Pani jednak zauważyła, że jakieś dziecko ma wyjątkowe trudności z pisaniem (brak odpowiedniego poziomu wymienionych powyżej funkcji oraz sprawności manualnej), proszę pozwolić mu pisać drukiem. To obniży groźbę problemów dysgraficznych.

Życzę sukcesów!
dr Marta Korendo